Matthew Smith (7)

Matthew Smith w 1984 roku (fot. © Personal Computer Games)

Matthew Smith w 1984 roku (fot. © Personal Computer Games)

Rok urodzenia: 1966

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Naprawdę warto: Jet Set Willy (1984)
Warto: Manic Miner (1983)

Matthew Smith jest pionierem gatunku gier platformowych, nacechowanych specyficznym humorem.

Pojawienie się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku słynnego, acz technicznie problematycznego ZX Spectrum autorstwa legendarnego Steve’a Sinclaira spowodowało ożywienie brytyjskiej szkoły projektantów-zapaleńców, którzy w pojedynkę starali się zdobyć sławę niezależnymi produkcjami. Jednym z nich był Matthew Smith.

Zadebiutował on przełomową dla gatunku gier platformowych produkcją Manic Miner. Była to niepozorna produkcja o górniku Willym, który odnalazł przejście do komnaty skarbów, zamieszkanej przez liczne złowrogie stwory. Mniejsza o fabułę, gdyż nie ona stała się przepustką do sukcesu Smitha. Zadecydowała o tym głównie doskonałość techniczna gry (animacja bez migotania – na Spectrumie to było nie do pomyślenia!), a także starannie i rozmyślnie zaprojektowane poziomy.

Smith po sukcesie Manic Minera poszedł za ciosem i stworzył jego sequel, ku zaskoczeniu wielu lepszy od poprzednika. Bohaterem Jet Set Willy był ponownie górnik, który nabałaganił w swoim mieszkaniu po balangach z szemranymi osobistościami i został zmuszony przez swoją gosposię do posprzątania. Smith dał graczowi swobodę przemierzania mieszkania, a produkcję tę dało się pokochać za surrealistyczny humor i brawurowe rozwiązania w rozgrywce (miejscami gracz zamieniał się w latającą świnkę).

Na tym jednak się skończyło, gdyż Smith spoczął na laurach i na wiele lat zniknął z życia publicznego. Zasłużył się jednak wielce dla rozwoju gier platformowych, inspirując wielu mu podobnych twórców.

BIBLIOGRAFIA

Opis działalności Smitha i jego tajemniczego zniknięcia znajduje się w rozdziale Wzlot i upadek Matthew Smitha, w książce Bartłomieja Kluski Dawno temu w grach. Inne ciekawe, nostalgiczne opisy jego gier na stronie Eurogamer (1, 2) dali Christian Donlan i Martyn Carroll.

— © Filip Jankowski

Reklamy